Zespół Romantyczny Klickiego w Łowiczu

W skład zespołu romantycznego gen. Klickiego wchodziły baszta, pałacyk, kaplica i domek dozorcy. Budowle wzniesiono wg projektu Karola Krauze w latach 20-tych XIX w.


Poza zespołem pałacowym generał Klicki planował wybudować cztery wieże, jednak wybuch powstania listopadowego zniweczył plany i powstała tylko jedna. 


W XIX w. istniał również domek dozorcy, który nie przetrwał do czasów
współczesnych
.


Generał Stanisław Klicki 
był uczestnikiem walk o niepodległość, od obrony Konstytucji 3 Maja do powstania listopadowego, oraz dowódcą dywizji strzelców konnych w Królestwie Polskim, której sztab stacjonował w Łowiczu.




O projektowanej warowni pisano: 
„Będzie ona wizerunkiem najlepszej fortecy i praktyczną poda naukę naszym Inżynierom”.



Zespół pałacowy wybudowano z cegły i rudy.

 

Wszystkie obiekty założenia tj. pałac, kaplica, wieża obronna i dom dozorcy zaprojektowano w stylu sentymentalno-romantycznym i otoczono parkiem angielskim. 


W ściany pałacyku wmurowano płaskorzeźby z herbami i XVI-wieczne insygnia prymasów.

  


W pałacyku gen. Klicki urządził bibliotekę i zbrojownię z kompletnym wyposażeniem dla stu jeźdźców. Część materiałów budowlanych pochodziła z rozbiórki łowickiego zamku.


Do dziś zachowała się baszta z okrągłą wieżą, która przez pewien czas była siedzibą 
Komendy Hufca ZHP.
W pałacyku mieści się 
Galeria Malarstwa Współczesnego 
utworzona w 1986 r. przez 
Zofię i Romana Artymowskich.


Powstała też izba pamięci gen. Klickiego z unikalną mapą Europy z 1833 r.

 


  

Ciekawostki
Gen. Klicki był uczestnikiem Insurekcji Kościuszkowskiej, wyprawy Napoleona na Moskwę oraz Powstania Listopadowego. Dowodził oddziałem dywizji strzelców konnych stacjonujących w Łowiczu. 
Wizja pałacyku związana była z chęcią stworzenia obiektu, w którym można byłoby gromadzić historyczne eksponaty związane z polskim wojskiem.

Zofia (1923–1999) i Roman (1919–1993) Artymowscy byli absolwentami krakowskiej ASP. Artystka specjalizowała się w „kompozycjach niefiguratywnych w mozaice ceramicznej i monotypie”. Wykładała także na wyższych uczelniach, w tym zagranicznych (Bagdad). Roman Artymowski pełnił funkcję redaktora graficznego „Przeglądu Artystycznego”. Wykładowca na uczelniach wyższych (Warszawa, Bagdad). Preferował malarstwo abstrakcyjne.









pow. łowicki
Gmina Łowicz
kwiecień 2019


źródło; lowiczturystyczny.eu, fotopolska.eu, kultura.lodz.pl, wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz