Krośniewice-Pałac Pelagii Rembielińskiej


Wielokrotnie przejeżdżałem przez Krośniewice i pamiętam że za każdym razem na myśl przychodziła mi znana zapewne i Wam piosenka, którą zawsze nuciłem sobie pod nosem...

...W Kwaśniewicach stanął w ogniu dom
Jedzie, jedzie straż ogniowa, trąbka gra
Sam komendant dziś prowadzi wóz...
Jadą, jadą odważni strażacy
A beczkowóz wzbija w niebo kurz ...

Dziś się zastanawiam skąd takie skojarzenie. Pewnie blisko brzmiące nazwy tych miejscowości były przyczyną. Ale czy aby na pewno.
Poczytałem, poszperałem i po tych lekturach wiedziałem że jeszcze raz zanucę tę znaną piosenkę.
Pałac Pelagii Rembielińskiej jeszcze stoi, trwa tam nawet remont. Ale czy Pałac ocaleje, odzyska swą świetność ? 



Mam taką nadzieję, minęły już dwa lata. Poczekam jeszcze rok, może dwa i dowiem się czy w Krośniewicach dbają o swą historię. A jest o co. 
Bo to To historyczne miasteczko. 
Chopin, 
Napoleon, 
Rembielińscy, 
Poniatowski, 
Anders, 
Ryś- Trojanowski, 
Sikorski 
(mało kto wie), Dunin-Borkowski.. 
Z tych nazwisk, miejsc w których przebywali "świat" zrobiłby miejsca odwiedzin, a w Krośniewicach działają "wandale". Co widać na zdjęciu. Okna parterowe pozbawione szyb, bo to fajna zabawa ;-(
Wejście do parku zdobi odrestaurowana brama wjazdowa i kordegarda. Mur okalający posiadłość nie zachwyca ale jest.



Już ją widać w świetle uchylonej bramy. To budynek administratora majątku – rządcówka. 
Urodził się tutaj gen. Władysław Anders i z tego powodu budowla zwana jest również Andersówką.



Śmiało wchodźcie i podziwiajcie. Po lewej Andersówka, dziś to dom mieszkalny. Musicie wybaczyć, nie śmiałem zakłócać rodzinnego miru mieszkańców.
Cieszmy się że Anderówka służy nadal i jest pięknie odrestaurowana ;-)
Po prawej stronie od rządcówki naszym oczom ukazuje się  jednopiętrowa sylwetka pałacu a po prawej... Neobarokowy pałac wybudowany w drugiej połowie XIX wieku 



przez hrabiego Rajmunda Rembielińskiego, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej i powstania listopadowego, przyjaciela księcia Józefa Poniatowskiego, twórcy Łodzi - Ziemi Obiecanej, dla Pelagii Rembielińskiej z domu Zamojskiej i jej dwóch synów według projektu Leandra Marconiego.

 

Piętrowa budowla wzniesiona z czerwonej cegły, ozdobiona boniowaniem, powstała na planie prostokąta z bocznymi ryzalitami. Całość nakryta jest płaskim dachem pulpitowym.



Cały zespół położony jest w parku krajobrazowym o powierzchni 17 hektarów /niestety mocno zapuszczonym/ pochodzącym z przełomu XVIII i XIX wieku. W jego zachodniej części znajduje się najstarszy w Polsce pomnik Józefa Poniatowskiego, ufundowany w 1814 roku przez ówczesnego właściciela Krośniewic – Rajmunda Rembielińskiego.


foto wikipedia
foto waszaturystka
  
Zaniedbany pomnik ku czci księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnego dowódcy wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałka Francji, postawił twórca nowoczesnej Łodzi. 
Stoi w Krośniewicach słynących muzeum Jerzego Dunin – Borkowskiego.
Nam nie dane było dotrzeć do wspomnianego pomnika. 
Zimno i pieski nie zachęcały do buszowania po parku.

 

Becia się śmieje ale drży z zimna i obawy o swoje porcięta ;-)

 

W latach 50. XX w. pożar zniszczył poddasze i dach, które nie zostały odbudowane. Budynek nakryto dachem pulpitowym. Elewacja frontowa pałacu jest pięcioosiowa z dwoma skrajnymi ryzalitami znacznie wysuniętymi przed lico ściany. 




Na jego osi głównej umieszczono parterowy portyk, który podtrzymują dwie kolumny toskańskie, dźwigają one też mały balkon z tralkową balustradą. 

Elewacja posadowiona jest na kamiennej podmurówce. Lico budynku z czerwonej cegły kontrastuje z otynkowanymi boniowanymi narożnikami, obramieniem okien, belkowanie i portykiem. Na elewacji bocznej znajduje się mocno wysunięty przed lico ściany jednoosiowy ryzalit. Układ wnętrz pałacu jest trzytraktowy. Tuż przy westybulu znajdują się paradne schody, które prowadzą na piętro. Pałac otacza zdewastowany, rozległy park krajobrazowy, któremu obecny kształt nadano prawdopodobnie na pocz. XIX w. 



W czasie II wojny światowej pałac został zajęty przez Niemców. 
Po wojnie przejęło go wraz z najbliższym terenem Ministerstwo Oświaty i przekazało na pomieszczenia szkoły podstawowej. W latach 1999 – 2010 pałac był siedzibą gimnazjum. Wewnątrz w kilku salach zachowały się wspaniałe marmurowe kominki, ozdobione malowidłami. 
Schody prowadzące na piętro są także marmurowe.


Po Ministerstwie Oświaty ostało się tylko boisko szkolne, no może to zbyt wiele powiedziane.
Tablica boiska szkolnego ;-)

Czas wracać do domciu. Wypić gorącą herbatkę i obejrzeć zdjęcia.

  



Ciekawostki czyli...
Sławne osoby związane z gminą.

Mieczysław Ryś-Trojanowski zapomniany generał Wojska Polskiego z  Krośniewic, bohater walk o niepodległość. Żołnierz Legionów Piłsudskiego, generał brygady Wojska Polskiego, urodził się 21 października 1881 r. w Krośniewicach.
Dowodzący I Pułkiem Legionów komendant Józef Piłsudski postanowił się przedrzeć ze swoimi żołnierzami w Beskidy, by przeczekać niepowodzenia wojsk austriackich w walce z Rosjanami. Siły polskie rozdzieliły się, w Krzywopłotach pozostały dwa bataliony I Pułku – pod dowództwem Mieczysława Ryś–Trojanowskiego. Polacy okopali się na Wzgórzu Świętego Krzyża w Bydlinie, niedaleko Krzywopłotów, oraz pod Załężem. Wkrótce nadciągnęły wojska rosyjskie. 17 listopada 1914 r. rozpoczęła się krwawa bitwa, w której zginęło wielu Rosjan, także polscy legioniści ponieśli straty, ranny został dowódca sił polskich Ryś-Trojanowski. W bitwie pod Krzywopłotami uczestniczyło około 1.300 żołnierzy polskich, austriackich i rosyjskich. Co trzeci był polskim legionistą. 46 Polaków zginęło, 131 było rannych. Poległych pochowano w pobliskim Bydlinie, we wspólnej żołnierskiej mogile. Polacy zdobyli pod Krzywopłotami sławę żołnierzy, którzy nie ustępują pola nieprzyjacielowi i potrafią skutecznie kontratakować nawet w sytuacji pozornie beznadziejnej. To była jedna z tych bitew, które budowały morale odradzającego się Wojska Polskiego – na razie u boku dwóch cesarzy, niebawem w wolnej Rzeczypospolitej.

Anders Władysław generał broni, wybitny polski dowódca i polityk, urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, wywodzącej się z Inflant. 
12 maja 1970 roku generał umiera w Londynie. Stosownie do woli zmarłego, zwłoki generała zostają przewiezione do Włoch, by spocząć wśród żołnierzy II-ego Korpusu, na cmentarzu w Monte Cassino. W 1995 roku Władysław Anders został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. Senat RP ogłosił rok 2007 Rokiem Generała Władysława Andersa.


Rajmund Jacek Rembieliński herbu Lubicz (ur. we wrześniu 1775 w Warszawie, zm. 17 lutego 1841 w Jedwabnem) – polski działacz polityczny i gospodarczy w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego; oficer Wojska Polskiego, prezes Deputacji Administracji Części Departamentu Białostockiego w Łomży w 1808 roku, prefekt płocki, prezes Komisji Województwa Mazowieckiego, poseł na Sejm i marszałek; właściciel ziemski m.in. Jedwabnego i Krośniewic; wolnomularz. 
W 1820 roku 30 stycznia Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji powierzyła Rembielińskiemu utworzenie osad sukienniczych w Zgierzu, Przedeczu, Łodzi, Dąbiu, Gostyninie, Łęczycy, Gąbinie, Rawie, Brdowie i Skierniewicach. Początkowo największym ośrodkiem miała być Łęczyca, jednak szybko przerósł ją Zgierz, a następnie głównym ośrodkiem stała się Łódź.

Jerzy Dunin-Borkowski (ur. 27 listopada 1908 w Krośniewicach, zm. 23 lipca 1992, tamże) – kolekcjoner sztuki, muzeolog, farmaceuta, twórca Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. 
24 października 1978 J. Dunin-Borkowski przekazał znaczną część swojego zbioru narodowi – został wtedy dożywotnim kustoszem Muzeum swojego imienia w Krośniewicach, które stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Mimo zmiany sytuacji prawnej kolekcji jako były już prywatny właściciel [...] ze starą polską gościnnością przyjmował odwiedzających. Sprawiło to, że muzeum zachowało swój dawny, niepowtarzalny charakter prywatnego mieszkania Dunin-Borkowskich.


Województwo łódzkie
Powiat kutnowski
Gmina Krośniewice
maj 2017




źródło: przyszloscgminykrosniewice.wordpress.com, zamki.rotmanka.com, polskiezabytki.pl, lodzkie.dipp.info.pl, eksploratorzy.com.pl, wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz