Dwór Ignacego Ostrowskiego w Łagiewnikach

Miejscowość historycznie należy do ziemi wieluńskiej.
Ma metrykę średniowieczną i istnieje co najmniej od XV wieku.
Wymieniona została w 1412 roku w dokumencie zapisanym w języku łacińskim jako Lagewnyky, (Lagywnyky).

                                                    foto - lata 1974-75
Nazwa pochodzi od określenia łagiewnik, czyli mieszkańca wsi służebnej, której ludność zajmowała się dawniej wyrobem łagwi – naczyń służących do transportowania, przechowywania oraz picia różnych napojów.
Były to naczynia klepkowe tworzone z drewna, określenie łagiewnik jest średniowiecznym określeniem bednarza, który obecnie wykonuje tą metodą beczki.



Dawny dwór z przełomu XVIII/XIX W, w Łagiewnikach to budynek mocno przebudowany, który jednak nadal zachował wygląd tradycyjnego dworu szlacheckiego. Otoczony jest niewielkim parkiem. Dzisiaj służy jako siedziba szkoły podstawowej.


Jest to budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, w elewacji frontowej ozdobiony ryzalitem. Praktycznie jedynym detalem ozdobnym są lizeny zdobiące szczyty ryzalitu i zakończone półkoliście wnęki, umieszczone symetrycznie względem drzwi wejściowych.

W jednej z wnęk umieszczona tablica pamiątkowa, informująca o patronie szkoły, bł. Ludwiku Gietyngerze, który został beatyfikowany w 1999 r. przez papieża Polaka Jana Pawła II. Błogosławiony Ludwik Roch Gietyngier był w czasie II wojny światowej proboszczem parafii Raczyn. 6 października 1941 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam został zamordowany przez kapo obozowego 30 listopada 1941 roku.


Dwór otacza dawny park o pow. ok. 1 ha, z zachowanymi okazami starodrzewia.
Dwór Ostrowskiego niegdyś szambelana króla Stanisława Augusta, wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.



Powiat wieluński
Gmina Czarnożyły
maj 2020



źródło; map4u.pl, mojamiejscowoscceo.blogspot.com, wikipedia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz