Bodzentyn - Gotycki zamek biskupi

pocztówka z 1902 r.
W rejonie Gór Świętokrzyskich pierwszą z takich siedzib był dwór w Tarczku, którego materialnych śladów nie udało się dotąd odnaleźć. 
Na początku wieku XIV biskup Bodzanta z Jankowa opuścił Tarczek i zbudował drewniany dwór na wzniesieniu nad rzeką Psarką. 


Założył też w pobliżu miasto, które od jego imienia nazwano Bodzentynem. 
Miasto wkrótce stało się centrum majątków biskupich, a z czasem przejęło też funkcje handlowe i usługowe po chylącym się ku upadkowi Tarczku.


Murowany, gotycki zamek bodzentyński zbudował w II połowie XIV wieku (przed rokiem 1380) następca Bodzanty na krakowskim stolcu biskupim, Florian z Mokrska. 
Zamek, którego umocnienia połączone były z fortyfikacjami miejskimi, stanowiły przez kilka stuleci ulubione miejsce pobytu biskupów. 


W roku 1410 gościł w nim także Władysław Jagiełło, przyjmując tu posłów pomorskich.


W II połowie XVI stulecia zamek z inicjatywy biskupa Franciszka Krasińskiego został gruntownie przebudowany, stając się renesansową rezydencją, w pełni zgodną z wymaganiami nowej epoki. Pracami kierował pochodzący z Italii budowniczy, Jan Balcer. 
Oprócz trzykondygnacyjnego głównego gmachu, powstały wtedy dwa inne obiekty - dla gości i dla służby. 


Kolejna przebudowa miała miejsce w wieku XVII - ukończono ją w roku 1691. 
Jej inicjatorem był biskup Jan Małachowski a autorem Franciszek Solari. 
Zamek uzyskał wówczas plan w kształcie podkowy dwoma bocznymi skrzydłami - pawilonami. 
O ile zaprojektowane wówczas elewacje były absolutnie nowoczesne, o tyle detal kamieniarski wykazywał pewne zapóźnienie. 

   

Ostatnim inwestorem w bodzentyńskiej rezydencji był w II połowie XVIII wieku biskup Kajetan Sołtyk, zatrudniając wybitnego architekta tamtych czasów, Jakuba Fontanę. 


Znaczenie zamku w Bodzentynie maleć zaczęło już od czasu wybudowania w Kielcach biskupiego pałacu, ale kresem tego obiektu stało się uchwalone przez Sejm Czteroletni upaństwowienie biskupich dóbr. 


Sposób użytkowania zamku w wieku XIX doprowadził go do stanu ruiny, z której nikt go już nie podźwignął. 


Austriacy urządzili w zamkowych pomieszczeniach spichlerz. 
Potem znajdował się w nich wojskowy szpital. Zachowany opis z roku 1820 informuje: "...zamek biskupi ma trzy piętra, gmach ogromny zruynowany..."
W roku 1843 istniał zamysł rozebrania zamku. 
Dokonywali tego stopniowo ale konsekwentnie, mimo ogłoszonego w tej materii zakazu władz, okoliczni mieszkańcy, traktując rozpadający się zamek, jako niezwykle tani - bo darmowy - magazyn materiałów budowlanych.


W ostatnich latach prowadzone były tu prace badawcze, na podstawie których opracowywano dokumentację naukową i projektowo - konserwatorską, aby zamek zachować i zabezpieczyć w stanie tak zwanej "trwałej ruiny" a przy tym wydobyć na światło dzienne, by pokazywać turystom, najstarsze, gotyckie relikty. 


Jedynym elementem, który zachował się w nie najgorszym stanie i wciąż stanowi dowód minionej świetności zamku, jest późnorenesansowy portal główny, wykonany z czerwonego piaskowca.

 

Kalendarium;
1380 r. -po śmierci Floriana z Mokrska zamek przejął Zawisza z Kurozwęk herbu Poraj

1410 r. - przed bitwą pod Grunwaldem na zamku zatrzymał się król Władysław Jagiełło, który odbywał pielgrzymkę do klasztoru na Świętym Krzyżu. Przyjął tu posłów z Pomorza

1413 r. - pożar zniszczył miasto i naruszył też zamek. Wkrótce później biskup Zbigniew Oleśnicki dokonał pierwszej rozbudowy zamku - wzniósł północne skrzydło mieszkalne

1420 r. - zachowała się wzmianka o remoncie wieży dokonywanym przez miejscowego cieślę

koniec XV w. - kardynał Fryderyk Jagiellończyk dobudował od wschodu nowe reprezentacyjne skrzydło mieszkalne z wieżyczkami w których były latryny i klatka schodowa

II poł. XVI w. - biskup Franciszek Krasiński rozpoczął wielką przebudowę starego zamku w renesansową rezydencję. Powstały wtedy m.in. arkadowe krużganki w skrzydle wschodnim

1581 r. - prace kontynuował i zakończył w tym roku biskup Piotr Myszkowski, sprowadził w tym celu włoskiego architekta Jana Balcera.

I poł. XVII w. - biskup Piotr Tylicki postawił skrzydło południowe oraz budynek bramny, do którego prowadził most ponad wykopaną fosą.

lata 1657 - 1691 r. - prowadzono prace nad kolejną rozbudowę zamku, tym razem w stylu barokowym. Zakończył je biskup Jan Małachowski. Rezydencji nadano kształt podkowy. Od miasta zamek oddzielono murem, wtedy też powstał portal z czerwonego piaskowca.

ok. poł. XVIII w. - następna przebudowa po kierunkiem architekta Jakuba Fontany.

1789 r. - gdy właścicielem chylącemu się już ku upadkowi zamku był biskup Sołtyk, 
sejm zadecydował o przejęciu majątku biskupów krakowskich (w tym i zamku) przez państwo. 
Od tej pory był wykorzystywany jako magazyn i szpital. Potem próbowano jeszcze zaadoptować go na potrzeby fabryki i siedziby władz miejskich, ale nic z tego nie wyszło.

I poł. XIX w. - w kilku zachowanych salach zamkowych mieszczanie Bodzentyna urządzali jeszcze bale.


II poł. XIX w. - mury zamkowe zaczęły się walić. Dodatkowo okoliczni mieszkańcy rozbierali to co zostało traktując ruiny jako źródło darmowego budulca.




1902 r. - zamek uznano za zabytek i otoczono ochroną.


Ciekawostki.
1-Do czasu rozbiórki narożnej wieży zamkowej pełniła ona funkcję więzienia, do którego po linie spuszczano więźniów. Od­sia­dy­wa­li w nim wykroki wro­go­wie pa­nu­ją­cych biskupów, wśród nich znie­na­wi­dze­ni przez Kościół protestanccy kalwini i od­rzu­ca­ją­cy doktrynę o Trójcy Św. bracia polscy (a­ria­nie.) Podania mówią, że jednego z nich biskup Za­dzik tak długo morzył głodem, aż ten zjadł za­mknię­te z nim w celi he­re­tyc­kie księgi. Źródła wspo­mi­na­ją też o księdzu Ka­zi­mie­rzu Beł­zie, który odbywał tutaj pokutę za kradzież z ko­ścio­ła my­śle­nic­kie­go przechorowywanych w skarbcu złotych ozdób.

2-W latach 60. i 80. XX wieku na te­re­nie ruin pro­wa­dzo­no prace archeologiczne, których celem było od­sło­nię­cie reliktów śre­dnio­wiecz­ne­go za­ło­że­nia, a także okre­śle­nie faz chro­no­lo­gicz­nych w ar­chi­tek­tu­rze dawnej warowni. Podczas tych badań wy­do­by­to dużą ilość fragmentów naczyń szklanych i ceramicznych oraz ko­lo­ro­wych kafli piecowych, z których wiele cha­rak­te­ry­zo­wa­ło się wy­so­ki­mi wa­lo­ra­mi ar­ty­stycz­ny­mi, przedstawiając fantastyczne po­sta­cie ludzi i zwierząt. 
Ponadto udało się odnaleźć 3 szelągi po­cho­dzą­ce z czasów pa­no­wa­nia Jana Ka­zi­mie­rza.




Województwo: świętokrzyskie
Powiat: kielecki
Gmina: Bodzentyn
sierpień 2017




źródło; zamki.pl, pik.kielce.pl, zamkipolskie.com, zamkomania.pl, wikipedia.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz