Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów.
Kielecką rezydencję biskupią ufundował Jakub Zadzik herbu Korab (1582-1642), w latach 1627-1635 podkanclerzy i kanclerz wielki koronny, biskup chełmiński, a od 1635 r. krakowski.
Korpus główny obecnego pałacu stanął najprawdopodobniej już w 1641 r., jednak prace wykończeniowe trwały do roku 1644, pod kierunkiem starosty Stanisława Czechowskiego i budowniczego Jana Herbka.
Powstał wówczas murowany, piętrowy budynek na planie zbliżonym do kwadratu, z dwoma aneksami od strony zachodniej, nakryty dwoma stromymi dachami. W czterech narożach ustawiono sześcioboczne, trzykondygnacyjne wieże, nakryte hełmami, połączone z elewacją wschodnią za pomocą niskich murów parawanowych.
Opasanie pałacu murem już na etapie budowy miało być nawiązaniem do tradycji średniowiecznej siedziby feudalnej, a tym samym podnosić splendor rezydencji. Sam pałac w XVII wieku nie uległ poważniejszym zmianom, przynajmniej zewnętrznym.
Rozpoczęte prace dokończył następca,
biskup Jan Aleksander Lipski (1732-1746).
Następca biskupa Lipskiego – Andrzej Stanisław Załuski (1746-1758) w połowie XVIII wieku kazał wybudować w obrębie dziedzińczyka południowego budynek oranżerii (ogród zimowy). W 1752 r. w okolicy biskupich stajni wystawiono budynek ujeżdżalni. W tym samym roku powstał budynek Spichlerza, przystawiony do południowego odcinka muru obwodowego.
Decyzją Sejmu Czteroletniego 26 sierpnia 1789 roku
dobra kieleckie biskupów krakowskich w tym pałac zostały przejęte przez Skarb Państwa.

W latach 1816-1826 w skrzydle północnym funkcjonowała Szkoła Akademiczno –Górnicza, pierwsza w Polsce uczelnia techniczna, założona przez Stanisława Staszica.
W 1923 r. kielecki architekt Wacław Borowiecki zaprojektował nadbudowę skrzydła południowego i dziedzińczyk między oficyną a pałacem.
Jest on również twórcą projektu neorenesansowego budynku pomocniczego (oficyny ogrodowej), wybudowanego w okresie międzywojennym w miejscu dawnego domu gościnnego, po północnej stronie pałacu.
![]() |
pocztówka z 1928 roku |
W 1926 roku wycięto drzewa i krzewy zasadzone w okresie 1860-1863 na frontowym dziedzińcu i zasadzono nową niską zieleń według projektu Stanisława Mazurkiewicza. Od tej pory dziedziniec frontowy zajmują dwa duże trawniki przedzielone alejką.
Z inspiracji wojewody Władysława Dziadosza na pamiątkę pobytu w pałacu w sierpniu i wrześniu 1914 roku Józefa Piłsudskiego urządzono w trzech pomieszczeniach południowo-zachodniej części przyziemia Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego i Muzeum Legionów Polskich, które uroczyście otworzono w 1938 r.
![]() |
pocztówka ~1910 rok |
W okresie 1939-1945 pałac był siedzibą niemieckich władz okupacyjnych, które zdecydowały o przeprowadzeniu we wnętrzach remontu.
W okresie powojennym (1945-1970) pałac mieścił biura Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 1971 roku rezydencję kielecką przejęło Muzeum Świętokrzyskie (od 1975 roku Narodowe), które rozpoczęło wieloletnie prace remontowe i badania archeologiczne na terenie wzgórza, korpusie głównym, skrzydłach bocznych oraz ogrodzie.
Prace remontowe faktycznie trwają, widać prace które postępują.
Byliśmy tu sześć lat temu, jesteśmy dziś i jedyne co można obejrzeć
to remont oraz wystawy tematyczne.
Pałacu wewnątrz niestety nie zwiedziliśmy.
woj. świętokrzyskie
aglomeracja kielecka
Kielce
sierpień 2017 i 2021 rok
źródło; swietokrzyskie.travel, mnki.pl, zamkipolskie.com, fotopolska.eu, wikipedia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz