położony jest przy ul. Barlickiego 32.
Dwupiętrowa eklektyczna willa z czerwonej cegły zbudowana została pod koniec XIX w, w 1895 roku przez Moritza Piescha ( właściciel farbiarni i wykończalni, jednej z pierwszych zmechanizowanych fabryk włókienniczych Tomaszowa ).
Jest jednym z piękniejszych budynków z czasów fabrykanckich.
W bryle i elewacjach pełnych ozdobnych gzymsów i kolumienek, przystrojonych licznymi alegorycznymi rzeźbami, doszukać się można nawiązań do rożnych stylów architektonicznych – od gotyku do rokoka.
W budynku dominuje styl neorenesansowy.
Rezydencja rodziny Pieschów miała dawać świadectwo wielkiej zamożności gospodarzy. Zachowanemu do dziś pałacowi Piescha, architekci nadali modny wówczas eklektyczny charakter, który w jednej budowli łączył elementy wybrane z różnych stylów. Pierwotna, eklektyczna forma budowli oraz oryginalne elementy wystroju wnętrz zachowały się w niemal nienaruszonym stanie.
Ściany i sufity są bogato zdobione sztukaterią o motywach manierystycznych.
Po bankructwie i wyjeździe rodziny Pieschów z Tomaszowa w latach 20. XX wieku, nowym gospodarzem pałacu została Ubezpieczalnia Społeczna, która jak pisał Andrzej Kobalczyk, w 1931 roku ulokowała tutaj popularną w międzywojennym Tomaszowie "kasę chorych". Aż do lat 70. dawny dom Pieschów służył zresztą pacjentom, będąc siedzibą różnych przychodni.
W latach 80. pałac znalazł się w rękach muzeum w Tomaszowie i miał się stać siedzibą biblioteki i filią muzeum, prace nawet ruszyły, ale zabrakło pieniędzy.
W 1988 roku miasto przekazało pałac zabiegającej o niego "Mazovii". Obecnie jest w rękach prywatnych i coraz bardziej niszczeje.
Od lat jest na sprzedaż, cena jest coraz niższa, ale chętnych na zakup
nie widać...
Piesch odbywał liczne podróże po świecie (nie tylko w celach handlowych). Zwiedził Rosję, Daleki Wschód, Chiny i Japonię. Podróżował po całej Europie. Odbył rejs do Ameryki Północnej.
Śmierć (w wieku 59 lat) zastała go podczas podróży – we Wrocławiu.
Zgodnie z wolą wyrażoną na łożu śmierci, Moritz Piesch został pochowany na cmentarzu augsbursko-ewangelickim
w Tomaszowie Mazowieckim.
![]() |
fot. Ktw |
Jego pomnik zachował się do dzisiaj na cmentarzu ewangelickim w Tomaszowie przy ulicy Smutnej.
![]() |
fot. Stefan Malczewski |
Rodzina Pieschów przed swoim pałacem w Tomaszowie Mazowieckim.
Za stołem siedzą;
Zofia Amalia z Elbelów Piesch i Maurycy Piesch (1849-1908), obok 6 córek,
z tyłu stoją synowie i zięciowie M. Piescha.
---*---
czerwiec 2017
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz