Golice - Pałac Golickich

  Jak pech to pech.


tak to kiedyś wyglądało...

Wieś pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w 1391 r. jako własność Bogusława i Bolesty, prawdopodobnie z rodu Jastrzębców lub łęczyckich Sulimczyków. Przez cały czas pozostawała w rękach prywatnych rodziny Golickich, choć w 2 połowie XVI w. miał tu swój dział Mikołaj Bratkowski.

 ano pech, brama zamknięta 😓

Majątek Golice,
a właściwie Dobra Ziemskie Golice z przyległościami Małe, Tarnówka,  Mrowiczna datują się na 1100 rok, kiedy to w wyniku nadania ziem przez trzecią żonę Władysława I Hermana kanonikom z kapituły krakowskiej, tereny w pobliżu Poddębic otrzymał kanonik Goli.
Jego potomkowie założyli na tym terenie siedzibę obronną, a jej relikty w postaci wyniosłego kopca o średnicy ok. 25m i wysokości ok. 4m otoczonego fosą, położone są 300 m na południe od XIX wiecznego Pałacu.

Obiekt ten powstał z inicjatywy prywatnych fundatorów w XIII-XIV w. 
Badania przeprowadzone w 1985 r. pod kierunkiem Leszka Kajzera z Łodzi wykazały, że ta siedziba na kopcu użytkowana była co najmniej dwa razy i ostatecznie zniszczona została pod koniec XIII lub na początku XIV w.



Na terenie majątku Golice w maju 1848 roku podczas prac polowych wyorano naczynie z kilkuset sztukami monet piastowskich. Znalezisko to jest jednym z 13 skarbów, które zainicjowały i stanowią do dziś ważny materiał dla numizmatyki tego okresu Polski.



Ostatnim właścicielem majątku był od 1923 roku Tadeusz Wehr, po wojnie dobra zostały znacjonalizowane.



Obecnie, od 2007 roku pozostałości Pałacu i przylegającego zabytkowego parku z pomnikami przyrody pozostają w prywatnych rękach i zostały pieczołowicie zrewitalizowane.









pow. poddębicki
gmina Poddębice
maj 2020 r.

źródło: poddębice.pl, pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz