Biała Rawska - Pałac A.Leszczńskiego


Pałac w swojej bryle przypomina z zewnątrz
zamek średniowieczny.

Znajduje się w głębi mniejszej części dawnego parku przypałacowego, otoczonego murowanym ogrodzeniem z ozdobną bramą wjazdową. Pozostała (znacznie większa) część parku stanowi obecnie park miejski. Architektura pałacu zawiera motywy neogotyckie i neorenesansowe. Zbudowany został z cegły na planie litery „L”. Część parterowa składa się z dwóch skrzydeł, które od zachodu wieńczy taras, od południa okrągła wieżyczka, 


a od strony wschodniej prostokątna przybudówka do wieży. Piętro stanowi czworoboczna wieża.


Pałac kryty jest dwuspadowym dachem w części parterowej, natomiast wieże pokrywa dach czterospadowy. Uwagę zwracają wieńczące mury pseudogotyckie krenelaże nadające budowli charakterystycznego uroku średniowiecznego zamczyska. W piwnicach warto zwrócić uwagę na odrestaurowane sklepienia łukowe i krzyżowe.




Budynek jest w trakcie intensywnych prac renowacyjnych i o ile we wnętrzu zakończono większość prac to elewacja wymaga gruntownego odnowienia, co właściciele planują na kolejne lata.


Pałac wybudowano w XIX w. dla majora wojsk polskich Aleksandra Leszczyńskiego. Stąd też nosi on nieoficjalnie nazwę Pałacu Leszczyńskich, właśnie od nazwiska pierwszych właścicieli (do których należała podówczas Biała Rawska). Projektantem dworu był znany architekt włoskiego pochodzenia Franciszek Maria Lancie, projektant podobnych realizacji w innym miejscach Polski. Pałac stanął w miejscu dawnego dworu drewnianego. Pod koniec XIX w. pałac zmienił właściciela stając się własnością rodziny Sułkowskich, w rękach których pozostał do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie pałac znacjonalizowano i zaadoptowano na izbę porodową i aptekę, wyodrębniając zarazem część mieszkalną. Pałac popadał w ruinę jednak dziś odzyskuje dawną świetność w rękach prywatnych.

 

Właściciele odrestaurowali już wnętrze. W podziemiu zlokalizowano bar i restaurację, a w części parterowej duże sale przeznaczone na organizację imprez okolicznościowych. W planach jest adaptacja części wnętrz na hotel.



Całość skomponowana w duchu nieregularnej willi włoskiej z elementami architektury neogotyckiej i neorenesansowej.

foto z 1940 r.





Powiat rawski
Gmina Biała Rawska
czerwiec 2018



źródło; polskiezabytki.pl, kultura.lodz.pl, fotopolska.eu, wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz