Obecny neorenesansowy pałacyk w Czerniewie został wybudowany przez Zdzisława Boskiego w latach 1925-1927.
( Obiekt posiada z obu stron ryzality, umieszczone skrajnie ze zwieńczonymi od frontu i od strony ogrodu szczytami w stylu renesansowym. Pośrodku fasady znajduje się czterofilarowy portyk.)

Do 1921 roku właścicielem majątku w Czerniewie była
Helena hr. Ostrowska, która sprzedała go Zdzisławowi Boskiemu.
W 1907 roku wziął ślub z Heleną Boską, z którą miał czworo dzieci.
Zespół w Czerniewie dzielił się na trzy części.
Pierwszą, najbardziej wysuniętą na południe był dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi, do którego prowadziła aleja wysadzana kasztanowcami.
Za dworem, w kierunku południowym i południowo-zachodnim rozciągał się park krajobrazowy.
Na północny-zachód od dworu, znajdowało się podwórze gospodarcze na planie prostokąta, z wjazdem od strony narożnika północno-wschodniego. Ograniczał je mur z kamienia polnego ciosanego.
Wśród zabudowań gospodarczych znajdowała się obora, kuźnia, stajnia, chlewnia. Na północny-zachód od podwórza ulokowana była kolonia mieszkalna, która składała się z czterech czworaków i jednego dziesięcioraka.


Równie aktywna była Helena Boska. Organizowała ona Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie łowickim, które szerzyły oświatę w dziedzinie gospodarstwa domowego, higieny, hodowli drobnego inwentarza i szeroko pojętej kultury. Do majątku przyjeżdżały instruktorki, odbywały się w nim pokazy i społeczne imprezy.
( elewacja boczna z prawej strony pałacu, w której znajduje się ryzalit posiadający klatkę schodową oraz sionkę )
16 września 1939 roku ulokowano we dworze główną kwaterę sztabu dowódcy Armii „Pomorze”.
Rozegrała się tu też bitwa z niemieckim I pułkiem czołgów z 1 Dywizji Pancernej, który przybył tu po rozbiciu stanowisk obrony 58 Pułku Piechoty z 14 Dywizji Pancernej Armii „Poznań” z rejonu Kocierzewa Południowego, Karnkowa i Wicia.
Sztab gen. Władysława Bortnowskiego podjął wówczas walkę obronną. Ofiary śmiertelne były zarówno po stronie żołnierzy, jak i cywili.
Zasłużonym obrońcą Czerniewa został oficer artylerii, mjr Stanisław Oyrzyński. Zginęła cała załoga czołgu z dowódcą niemieckim 8 kompanii I pułku czołgów, kpt. von Köckenitzenem.
Po wybuchu II wojny światowej Boscy zaangażowali się w pomoc żywnościową ludziom, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych – wspierano warszawskich literatów, naukowców.
Jesienią 1944 roku do majątku zaczęli przybywać uciekinierzy z Warszawy, którzy w trakcie powstania stracili cały dobytek.
Boscy przyjęli łącznie we dworze 143 obce osoby.
4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, stacjonującego w Płocku i wziął wraz z nim udział w kampanii wrześniowej. W 1940 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku, gdzie spędził cztery miesiące. W latach 1942-1943 jako żołnierz AK pracował w wywiadzie wojskowym.
W końcu lutego 1945 roku, na mocy dekretu o reformie rolnej, Boscy zostali zmuszeni do opuszczenia majątku.
Przenieśli się do niedalekiego Złakowa.
Krótko po tym, w czerwcu 1945 roku, Zdzisław nagle zmarł.
Po zakończeniu II wojny światowej w majątku ulokowano PGR.
W latach 90-tych we dworze mieściły się mieszkania pracownicze miejscowego gospodarstwa rolnego.
Obecnie dwór jest w rękach prywatnych, jednak stoi pusty i niszczeje.
woj. łódzkie
pow. łowicki
gm. Kiernozia
maj 2021
źródło; dipp.info.pl, polskiezabytki.pl, wycieczkizpasja-zamkidworyipalace.blogspot.com, wikipedia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz