Według innych źródeł, dwór powstał już w XIX wieku, a później został gruntownie przebudowany.

W każdym bądź razie obiekt, który możemy do dziś podziwiać zaprojektował Romuald Gutt, twórca m.in. budynku GUS w Warszawie.

Budowla prezentuje styl eklektyczny i wzniesiona została na planie prostokąta. Od frontu posiada sześciokolumnowy ganek, a całość nakryta jest dachem łamanym typu polskiego.
Dwór ustawiony jest frontem według nieba i zwyczaju polskiego za pięć dwunasta.
W salonie głównym dworu, na jednej z dużych belek powały istniał napis złoconymi literami :
"CI, CO W TYM DOMU BYWAJĄ, TEGO CO NAM ŻYCZĄ NIECHAJ SAMI MAJĄ.
1918 "
o czym pisze pan Zbigniew Adamkiewicz, który tu mieszkał i wspominał swe młodzieńcze lata.
Kiedyś był tu też zegar słoneczny
z napisem:
Horas non numero nisi serenas
( Liczę tylko godziny szczęścia )
i z herbem
Po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność państwa i utworzono tu na krótko ośrodek wypoczynkowy.
Od końca lat 50-tych XX wieku znajduje się tutaj Zespół Szkół Ogrodniczych. Powstało szereg niepasujących do założenia budynków. Szkoła funkcjonuje do dziś - lecz z budynku dworu nie korzysta.
Za czasów świetności dwór znajdował się w pięknie urządzonym parku angielskim. Park krajobrazowy powstał według projektu Franciszka Szaniora.
W 2012 roku przez Starostwo Powiatowe w Łasku ogłoszony został przetarg na remont zabytku, dwór mia już wymieniony dach. Prace w głównej części budynku nadal trwają. Remont idzie ślamazarnie, ale idzie...
Planuje się, że dwór będzie pełnił funkcje kulturalne.
Widok od frontu
Widok od ogrodu
wycieczkowicze
;-)
Mamy dla Was super informację, cytując
Wydział Ogólno-Organizacyjny
Starostwo Powiatowe w Łasku
ul. Południowa 1, 98-100 Łask
"Cały zabytkowy obiekt został poddany rewitalizacji, łącznie z wnętrzami, stolarką oraz sztukaterią, dofinansowano również remont ogrodzenia, ale jesteśmy na etapie dopinania formalności. Przeznaczenie obiektu nie jest mi na ten moment znane, czekamy póki co na zakończenie remontu i Zarząd Powiatu podejmie decyzję o przyszłości obiektu. Przewidziano dni otwarte już po zakończeniu inwestycji, więc proszę śledzić fb Powiatu Łaskiego bo zaprosimy za jego pośrednictwem okolicznych mieszkańców do odwiedzenia tego pięknego miejsca."
A.D. 2024 r.
Gmina Łask
marzec 2020/2024
źródło; zamkilodzkie.pl, lodzkie.travel, polskiezabytki.pl, kultura.lodz.pl, ziemianskie-historie.dobrzyca-muzeum.pl, wikipedia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz